Kiedy zmienić opony na zimowe.
- Tomasz Iwanek
- 11 wrz 2015
- 2 minut(y) czytania

Kiedy przychodzi jesień, dni stają się chłodne i deszczowe, a spadek temperatury coraz bardziej odczuwalny, warto zastanowić się nad zmianą opon w na zimowe. Należy pamiętać, że opony letnie, które świetnie sprawują się w ciepłych miesiącach, w temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza bardzo szybko tracą swoje właściwości trakcyjne. Przede wszystkim nie są dostosowane do szybkiej jazdy w warunkach zimowych. Gołoledź, opady śniegu, czy oblodzenie jezdni, znacznie obniża ich przyczepność do podłoża, co może doprowadzić nawet do wypadku. Dobrze więc pomyśleć o własnym bezpieczeństwie.
W momencie, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza wszyscy kierowcy powinni poważnie zastanowić się nad zmianą opon na zimowe. Są one stworzone ze specjalnej mieszanki gumowej, która dobrze radzi sobie nawet podczas wyjątkowo mroźnej pogody. Specjalna rzeźba opon zdecydowanie wpływa na kierowanie pojazdem, czy choćby hamowanie.
Opony zimowe, które będziesz zakładać do swojego samochodu, powinny być w dobrym stanie. Minimalna wysokość bieżnika to 4mm. Jeśli bieżnik jest mocno zużyty, to opona nie trzyma się dobrze nawierzchni pokrytej śniegiem lub lodem. Ważny jest również rocznik ich produkcji. Standardowo powinno się wymieniać opony po kilku sezonach zimowych, jednak maksymalna granica bezpiecznego użytkowania to 10 lat.
Opon zimowych warto używać z conajmniej kilku powodów:
1.zmniejszają możliwość pojawienia się niekorzystnego zjawiska "aquaplaningu", czyli utraty przyczepności podczas jazdy na nawierzchni pokrytej wodą – opony zimowe mają specjalny układ rowków, zapewniający odprowadzenie cieczy
2.posiadają dużo większą ilość nacięć lamelkowych, co daje lepszą przyczepność do zaśnieżonej powierzchni
3.guma bieżnika jest zdecydowanie bardziej miękka, niż w oponach letnich, dzięki czemu zachowuje wysoki współczynnik przyczepności, nawet przy dużym spadku temperatury
4.nawet na suchym asfalcie opony zimowe zachowują się w chłodnych miesiącach zdecydowanie lepiej, niż opony letnie, ponieważ potrafią skrócić drogę hamowania nawet o 30%
5.zdecydowanie poprawiają bezpieczeństwo.
Co roku na rynku pojawiają się nowe modele opon zimowych, proponujących wiele ulepszeń. Testowanie przez licznych użytkowników oraz organizacje motoryzacyjne znacznie podwyższa ich wartość. Zanim zdecydujesz się na konkretnego producenta opon, przejrzyj opinie kierowców i oceny ze strony specjalistów. Będziesz mieć pewność, że dokonujesz odpowiedniego zakupu.
Nie czekaj ze zmianą opon na zimowe do uderzenia pierwszych mrozów, ponieważ może spotkać Cię przykra niespodzianka w postaci kolejek do warsztatów wulkanizacyjnych. Najlepszą metodą jest obserwacja warunków atmosferycznych – jeśli temperatura z dnia na dzień spada i szybko zbliża się do zera, należy niezwłocznie zadbać o swoje auto i przygotować je na nadchodzącą zimę. Najczęściej opony wymienia się przed 1 listopada, czyli Dniem Wszystkich Świętych, co stanowi optymalny termin. Nie warto zwlekać do pierwszych mrozów. Ryzyko jest zbyt duże.

Comments